Özkaleli Markası; 1940 yılında Özkaleli A.Ş. yöneticileri Orhan ve Hasan Özkaleli’nin dedeleri Hasan Özkaleli tarafından kurulmuştur.

Hasan Özkaleli; 1940 yılı ve sonrasında geleneksel yöntemlerle evlerinde, küçük çaplı bir üretimle işe başlamıştır. Sonraki yıllarda oğlu Kamil Özkaleli de işe bir takım yenilikler ilave ederek kapasitesini yükseltmiştir. 1955 yılına gelindiğinde ise Özkaleli markası resmiyet kazanmıştır.

Bugünkü Özkaleli A.Ş. yöneticileri ailenin üçüncü kuşağıdır. Zile pekmezciliğini 1992 yılına kadar yine geleneksel yöntemlerle devam ettirmişlerdir. Bu yıldan itibaren de Zile pekmezciliği modern, çağdaş, yeni teknolojilere kavuşturulmuş. Doğallığından ödün vermeden, daha sağlıklı, daha açık renkli, daha lezzetli hale getirilmiş, meşhurluğu daha da arttırılmıştır.

Özkaleli Gıda Sanayi A.Ş., günümüze gelindiğinde Zile’nin Ankara Karayolu girişinde 14 bin 500 m2 arazi üzerinde 4 bin 500 m2 kapalı alanda ve en son teknolojik makinelerle üretimini sürdürmektedir. Beyaz Zile pekmezinin cevizli ve sade olarak üretimi yapılmaktadır. Yakın zamanda da çeşitli aromatik tatlarla karıştırarak Zile pekmezi çeşitlendirilecektir. Ayrıca firma, sıvı pekmez üretiminde de hayli iddialı konumdadır.

Ürün olarak Özkaleli Gıda;

  • Beyaz Zile Pekmezi,
  • Katı ve Sıvı Üzüm Pekmezi,
  • Keçiboynuzu Pekmezi,
  • Dut Pekmezi,
  • Domates Salçası (Ev tipi tuzlu),
  • Kuşburnu Pulp ve Marmelatı,
  • Kızılcık Pulp ve Marmelatı,
  • Alıç Pulp ve Marmelatı,

Üzüm Sirkesi üretimi yapan bir aile şirketidir.

Domates salçasında özel ekim yaptırılmaktadır. Tek cins üzerinden salça üretimi yapılmaktadır. Özellikle son 10 yılda bu konuda hayli iddialı bir konuma gelinmiştir.

Ürün alım zamanlarında 50 kişiye yakın çalışanıyla Özkaleli, bölgenin lokomotif firmaları arasında yerini almıştır.

Fabrika Satış Yeri Vizyonumuz ;

Dünyanın en zeki kişileri; dünya çapında tanınan insanlar yakın bir tarihte bizim ürünümüzü tüketiyor olacaklardır. Matematik olimpiyatında dereceye girenler, Nobel ödülü sahipleri, sporda dünya şampiyonları ve daha niceleri…hep bizim ürünümüzü tüketirken kazanacaklardır. İnsanlardan “Bu ürünü sattığınız için teşekkür ederiz;Sizin sattığınız ürün benim başarılı olmamı sağladı.” Şeklinde telefon ve meiller alacağız.

İnsanlara dünyadaki en güzel ve en nefis tadın hangisi olduğu sorulduğunda büyük bir kısmı işte o gün ZİLE PEKMEZİ diyecektir…”

Fabrika Satış mağazası Misyonumuz ;

Varlık nedenimiz;
En başarılı; saygın ve topluma karşı sorumlu herkesçe tanınan dünya çapında bir tüketim malları şirketi olmaktır.